Κ.Ο.Μ.Α.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κ.Ο.Μ.Α.

Κοινωνική Οργάνωση Μαζικής Αποδέσμευσης


5 απαντήσεις

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημήτρης
    Δημήτρης
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Δημήτρης Παρ Ιαν 28, 2011 6:06 am

    Θέλω να ακούσω τη γνώμη σας περί του θέματος.
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 6:08 am

    Δυστυχώς θλιβερό κομμάτι της φοιτητικής πραγματικότητας...
    Labrador Retriever
    Labrador Retriever


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Πειριας

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Labrador Retriever Παρ Ιαν 28, 2011 6:14 am

    Tί ειναι αυτές οι ομάδες...σε λίγα χρόνια θα είμαστε και εμείς... Rolling Eyes
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Κυρ Ιαν 30, 2011 5:43 am

    Προσωπικά δε ξέρω πολλά καθώς μένω στο εξωτερικό και δεν έχω επαφή με τα ελληνικά πανεπιστήμια, οπότε όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας με διορθώσει.

    Πρόκειται για φοιτητικές εκδόσεις των κομμάτων, στις οποίες αν γραφτείς, έχεις μερικά μπόνους, όπως σημειώσεις και βραδιές με τσάμπα ποτό (έτσι μου τα χουν πει). Δε ξέρω σε θεσμικό επίπεδο τι ρόλο έχουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εισάγουν τον πολιτικό φανατισμό στα πανεπιστήμια.
    Δημήτρης
    Δημήτρης
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Δημήτρης Κυρ Ιαν 30, 2011 5:53 am

    Αυτο που κανουν ειναι να περνουν με το μερος τους παιδια απο επαρχειες που δεν εχουν παρεες και να του βαζουν στην παραταξη τους. το τζαμπα ποτο που ανεφερες δεν ησχυει και οσο για τις σημειωσεις μπορει να παρει σχεδον ο καθε ενας... και απο οτι ξερω οι ιδιες οι παραταξεις δηλωνουν οτι δεν εχουν επαφη με τα αντιστοιχα κομματα. Αν και εχω παρατηρησει περιεργες κινησεις απο 2 ατομα (σε πασπ και κνε) αρκετα μεγαλητερης ηλικιας (50 περιπου) οπου σε συνελευση καθοδιγουσαν τους "αρχηγους" της καθε παραταξης
    Ανδρόνικος
    Ανδρόνικος


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  Ανδρόνικος Πεμ Φεβ 03, 2011 8:41 am

    Πρόκειται για φοιτητικές εκδόσεις των κομμάτων, στις οποίες αν γραφτείς, έχεις μερικά μπόνους, όπως σημειώσεις και βραδιές με τσάμπα ποτό (έτσι μου τα χουν πει). Δε ξέρω σε θεσμικό επίπεδο τι ρόλο έχουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εισάγουν τον πολιτικό φανατισμό στα πανεπιστήμια.

    Έτσι είναι.
    Έχουν πάρε-δώσε με ορισμένους καθηγητές, συνήθως αυτούς που πρόσκεινται και στο αντίστοιχο κόμμα, και λαμβάνουν σημειώσεις από τα μαθήματα τους για να τα δώσουν στους τεμπέληδες φοιτητές. Μερικές φορές έχουν και θέματα.
    Πραγματοποιούν εκδηλώσεις σε κέντρα διασκεδάσεως, από Σφακιανάκη μέχρι Ζήνα και απο Clubs μέχρι ρεμπετάδικα, για να προσελκύουν μέλη. Εγγράφουν τους φοιτητές στις σχολές, χάριν διευκόλυνσις λένε, τάχα μου δήθεν.

    Παθογένεια του συστήματος. Μια μίνι εκδοχή του πελατειακού κράτους.

    Σε θεσμικό επίπεδο συμμετέχουν στο συμβούλιου του τμήματος, εκπροσωπούν τους φοιτητές (υποτίθεται) στα προεδρεία και τις πρυτανείες, λαμβάνουν μέρος στην πρόσληψη του έκτακτου εκπαιδευτικού προσωπικού, και άλλα πολλά και μερικές φορές σκοτεινά.

    Μια διόρθωση μόνο στο τίτλο του τόπικ.
    Η φοιτητική παράταξη του Κ.Κ.Ε. είναι η Πανσπουδαστική.
    Η Κ.Ν.Ε. είναι η νεολαία του κόμματος

    Αν και εχω παρατηρησει περιεργες κινησεις απο 2 ατομα (σε πασπ και κνε) αρκετα μεγαλητερης ηλικιας (50 περιπου) οπου σε συνελευση καθοδιγουσαν τους "αρχηγους" της καθε παραταξης

    Δυστυχώς και αυτό συμβαίνει...
    ThanosM
    ThanosM


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 32
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Υμηττος

    Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ) Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για τις φοιτητικές παρατάξης (ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ κλπ)

    Δημοσίευση  ThanosM Δευ Φεβ 28, 2011 1:26 pm

    Για μενα το χειροτερο ειναι, οτι απ'οσα βλεπω, τις δεξιες παραταξεις να ισχυροποιουνται ολο και πιο πολυ.
    Αυτο που δεν μπορω ομως να κατανοησω ειναι πως βλεποντας την κατασταση που επικρατει (με τα βυσματα και ολα τα σχετικα) αντι να προσπαθησουν να αλαξουν την κατασταση προσπαθουν ολοι να βρουν μια ακρη ωστε να τους βολεψουν και αυτους λιγακι. Αυτο για μενα ειναι καταντια και νιωθω αηδια να βλεπω νεα ατομα σαν εμας να φανατιζονται με δεξιες και αριστερες ιδεες και παραλληλα να κραζουν τους αλλους και ας πιστευουν τα ιδια περιπου. Και φυσικα σε μια στραβη θα πουν οτι δεν ξερανε τι κανανε και τετοια.
    Πραγματικα σιχαινομαι αυτην την κατασταση και ευτυχως που στην σχολη μου δεν εχουν μπει ακομη κοματα.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 16, 2024 6:56 pm