Κ.Ο.Μ.Α.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κ.Ο.Μ.Α.

Κοινωνική Οργάνωση Μαζικής Αποδέσμευσης


+4
elle137
στεφ τς
Φιλόσοφος
Labrador Retriever
8 απαντήσεις

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Labrador Retriever
    Labrador Retriever


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Πειριας

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Labrador Retriever Παρ Ιαν 28, 2011 12:57 pm

    Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

    Δεν ξερω αν μπορουμε να το πουμε προπαγανδα,παντος βοηθηστε με να καταλαβω που αποσκοπει αυτο;Στην απωλεια της εθνικης ταυτοτητας αρα και εθνικης ενοτητας για να μας Μανυπιουλαρουν ευκολοτερα;Δεν ξερω,βοηθηστε με...δεν σκευτομαι τοσο διευθαρμενα ακομα.. Neutral Neutral
    Να και ενα σχετικο κειμενο απο τον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]:


    ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ, ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ…
    Αγαπητοί κύριοι, δήθεν ειδικοί, ο κόσμος σας παρακολουθεί και κρίνει….

    Γιατί γκρεμίζετε τα πιστεύω μας, τις αξίες μας, που αποσκοπείτε, τι θέλετε να πετύχετε?
    Γιατί σας πειράζει να πιστεύω στην Αγία Λαύρα, στο κρυφό σχολείο, στα σύμβολά μου?

    Δεν θέλω άλλο την “αλήθεια” σας.
    Αφήστε με να αισθάνομαι Έλληνας, να είμαι περήφανος για το έθνος μου, για την πατρίδα μου…
    Αγαπητοί φίλοι, δεν είναι… ντροπή να το λέμε δυνατά, να το λέμε στους φίλους μας, να το φωνάζουμε όπου βρεθούμε, να ανοίγουμε συζητήσεις με αυτό το θέμα….
    Ας μεταδώσουμε το μήνυμα στους φίλους μας… μόνο έτσι θα τους αντιμετωπίσουμε δυναμικά…
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Παρ Φεβ 04, 2011 5:48 am

    στεφ τς έγραψε:Καλα η ιστορια ειναι πολυ παρεξηγημενο θεμα, ο καθενας την ερμηνευει οπως γουσταρει και μετα εχουμε 'τσακωμους'

    Ε ναι.. Ηθικό θέμα είναι το να είσαι σωστός ιστορικός κατα την γνώμη μου. Δεν είναι εύκολο ζήτημα να γράψεις ιστορία και να είσαι αντικειμενικός. Πχ. εγώ, με ρωτάνε οι Αμερικάνοι καθηγητές στο Βέλγιο για την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα. Εε, δεν μπορώ, μας δικαιολογώ και λίγο γιατί βουτηγμένοι στα σκ*** είμαστε που είμαστε...
    avatar
    στεφ τς
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty φ

    Δημοσίευση  στεφ τς Παρ Φεβ 04, 2011 5:51 am

    Η ιστορια πρεπει να ειναι αντικειμενικη καθαρα,δυστυχως επεμβαινει ο ανθρωπινος παραγοντας και πρσδιδει και υποκειμενικα στοιχεια.Αλλα αν συνεχιστει αυτο ολοι θα ειμαστε βουτηγμενοι στο απολυτο ψεμα.Οχι πως δεν ειμαστε τωρα....
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Φεβ 04, 2011 5:54 am

    Γι' αυτό πρέπει να μελετούμε διάφορες πλευρές των εκάστοτε γεγονότων. Έτσι θα πλησιάζουμε έστω την αντικειμενικότητα.
    Ανδρόνικος
    Ανδρόνικος


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Ανδρόνικος Παρ Φεβ 04, 2011 6:15 am

    Σίγουρα ο νικητής είναι αυτός που γράφει την ιστορία, συμβαίνει συνέχεια άλλωστε, όπως σίγουρα οφείλουμε να μελετάμε αντικειμενικά τις ιστορικές πηγές.

    Πέρα από αυτό όμως υπάρχει και ένα ζήτημα με την ιστορία. Ακόμα και αν γράψεις τελικά την αλήθεια, ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει ύστερα, σύμφωνα με τα συμφέροντα του ή/και τα πιστεύω του.

    Αυτό ίσως είναι ακόμα πιο επικίνδυνο από το να γράφεις υποκειμενικά την ιστορία.

    Στο συγκεκριμένο που κάνει ο ΣΚΑΙ, εγώ έχω να δηλώσω ότι έγινε πρόχειρη δουλεία, στο πόδι, με όλους τους γνωστούς που προωθεί ο Αλαφούζος (τους ίδιους που ήταν και στου 100 Μεγάλους Έλληνες, Βερέμη, Τατσόπουλο κλπ κλπ), κανέναν σοβαρό ειδικό επί του θέματος...κακοποίηση της ιστοριογραφίας...

    Κρίμα για ένα κανάλι που ξεκίνησε σοβαρά, εδώ και ένα χρόνο έχει πάρει τον κατήφορο...από άποψη ποίοτητας...

    Ε ναι.. Ηθικό θέμα είναι το να είσαι σωστός ιστορικός κατα την γνώμη μου. Δεν είναι εύκολο ζήτημα να γράψεις ιστορία και να είσαι αντικειμενικός. Πχ. εγώ, με ρωτάνε οι Αμερικάνοι καθηγητές στο Βέλγιο για την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα. Εε, δεν μπορώ, μας δικαιολογώ και λίγο γιατί βουτηγμένοι στα σκ*** είμαστε που είμαστε...

    Εγώ πάντως, καλή μου Ioanna, όταν με ρωτάνε, δεν μπορώ να πω οτι μας δικαιολογώ αλλά ούτε και ότι μας κακολογώ.
    Δεν είμαστε και άμοιροι ευθυνών, στο σύνολο μας, στην τελική.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Τετ Φεβ 09, 2011 2:52 pm

    Εγώ πάντως τα αλλάζω λιγάκι!
    ~~~~~~~~~~~~

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    δείτε και αυτό! (αν δεν το έχετε ήδη δει)
    avatar
    Νίκος


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2011
    Τόπος : αθήνα

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ !

    Δημοσίευση  Νίκος Παρ Φεβ 18, 2011 5:44 pm

    δεν υπηρχε οθτε κρυφο σχολειο ουτε αγια λαυρα ολοι αυτοι ηταν μυθοι.κανενας σοβαρος ιστορικος δεν τα πιστευει αυτα.οι τουρκοι δεν ηταν εναντια στην μορφωση ουτε εναντια στην θρησκεια.βεβαια σου εδιναν κινητρα για να γινεις μουσουλμανος οπως φοροαπαλλαγη λεφτα κτηματα κλπ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.οσο για αυτο που λεει ο βερεμης δεν ειναι και παραλογο.απο την αρχαιοτητα ποσοι λαοι εχουν περασει απο την Ελλαδα? Περσες, Ρωμαιοι, Εβραιοι, Ουνοι, σλαβοι, Αραβες, Ρωσσοι,Τορκοι,Αλβανοι,Βενετοι,Αγγλοι,Φραγκοι(Γαλλοι),Γερμανοι και αλλοι πολλοι. αρα ειναι λογικο γενετικα να μην εχοθμε καμια σχεση με τους αρχαιους Ελληνες
    avatar
    στεφ τς
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Αλλαγή της Ελληνικής ιστορίας απο τον ΣΚΑΪ ! - Σελίδα 2 Empty γ

    Δημοσίευση  στεφ τς Παρ Φεβ 18, 2011 5:48 pm

    η σκεψη του νικου ειναι απολυτα λογικη

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 16, 2024 7:38 pm