Κ.Ο.Μ.Α.

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κ.Ο.Μ.Α.

Κοινωνική Οργάνωση Μαζικής Αποδέσμευσης


+5
στεφ τς
blackblock
ThanosM
Φιλόσοφος
Ioanna Stav
9 απαντήσεις

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Παρ Ιαν 28, 2011 3:45 am

    Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.. Ζητούν δικαιώματα οι αλλοδαποί; Πού τα βρήκαν μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει;; ΗΡΘΕ ΤΟ Κ.Ο.Μ.Α. ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΑ. cheers
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 3:58 am

    Η αλήθεια είναι πως δε το πρόσεξα πολύ το θέμα, μα το μόνο σίγουρο είναι πως το ζήτημα είναι περίπλοκο.

    Το να ζητούν δικαιώματα οι δεύτερες γενιές αλλοδαπών δεν το βρίσκω παράλογο. Εδώ γεννήθηκαν και μεγάλωσαν, και πάνω απ' όλα εδώ έλαβαν εκπαίδευση. Οι λαθρομετανάστες είναι άλλο θέμα, συγγενικό θα λέγαμε.

    Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται κυρίως στην υποδοχή αυτών των ανθρώπων. Το θέμα των δικαιωμάτων που μπορούν να τους παραχωρηθούν είναι μεγάλο, οπότε περιμένω κι άλλες απόψεις, όμως μια ιδέα θα ήταν τα μερικά δικαιώματα, ώστε να προσαρμοστούν, και στην πορεία βλέπουμε. Για παράδειγμα να μη τους δίνεται η δυνατότητα να ψηφίσουν στις βουλευτικές εκλογές, αλλά να έχουν δικαίωμα σε νοσοκομεία και πρόνοια. Φυσικά οι υποχρεώσεις τους θα είναι ανάλογες των Ελλήνων πολιτών, όπως η φορολόγηση.

    Αυτή η ιδέα όμως τίνει να δημιουργήσει κι άλλες διακρίσεις, όμως είναι ένα βήμα, ίσως απαραίτητο.

    Όμως ας μη ξεχνάμε πως αυτοί οι άνθρωποι, δεν ήρθαν για να προκαλέσουν προβλήματα. Το κράτος μας δεν ήταν έτοιμο για να τους υποδεχτεί και να τους αφομοιώσει. Οι μετανάστες είναι οι άνθρωποι που θα δουλέψουν σε χειρωνακτικές εργασίες χωρίς να το σκεφτούν όπως οι Έλληνες, συνεπώς μπορούν να βοηθήσουν πολύ στην ανάπτυξη του κράτους. Σε αυτή την κατάσταση πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ό,τι έχουμε στην διάθεσή μας.
    ThanosM
    ThanosM


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 32
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Υμηττος

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  ThanosM Παρ Ιαν 28, 2011 5:11 am

    Εγω συμφωνω με τον Φιλοσοφο, αφου εχουν ερθει αυτοι οι ανθρωποι εδω πρεπει να αναλαβουμε την ευθυνη. Ας μην τους αφηναν να περασουν αν ειχαν προβλημα. Οπως εστρωσαν θα κοιμηθουν. Αν και προσωπικα πιστευω οτι ολο αυτο γινεται για την καταργηση του πανεπιστημιακου ασυλου, ωστε να μπορουν να κανουν τα κουμαντα τους με την αστυνομια, απ'οτι ξερω μπηκαν μεσα. Αν αυτο το σχεδιο περασει, καθως ειχε γινει θεμα περσι αν θυμαμαι καλα, τοτε την κατσαμε.
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 6:43 am

    Εγώ δε βρίσκω άσχημη την ιδέα της κατάργησης του ασύλου.

    Στην Ευρώπη τα πανεπιστήμια δεν έχουν άσυλο αλλά αν τα καταστρέψεις θα σε πετάξουν έξω με τις κλωτσιές και θα χουν και δίκιο. Έτσι και καταληφθεί δημόσιο κτήριο θα μπουν οι τριπλάσιοι αστυνομικοί μέσα.

    Δεν είναι σοβαρός τρόπος διαμαρτυρίας η κατάληψη του πανεπιστημίου, και είναι βαρύτατο αδίκημα κατά τη γνώμη μου να καταστρέφεις ένα μέρος ανταλλαγής ιδεών και απόψεων. Αν το κάνεις τότε έχει κάθε δικαίωμα να μπει μέσα ο αστυνομικός και να σε βγάλει έξω. Που είναι το παράλογο;

    Σ' αυτό το νόμο κολλούν τόσο καιρό και τα πανεπιστήμιά μας καταστρέφονται. Τώρα κόβουν και τις επιδοτήσεις και θα βουλιάξει η παιδεία μια και καλή.
    avatar
    blackblock


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  blackblock Παρ Ιαν 28, 2011 7:53 am

    προσωπικα πιστευω οτι η κινηση τους ηταν αρκετα θαραλεα στην τελικη κανεις δεν χανει τα δικαιωματα του αλλαζοντας χωρα. οι ανθρωποι ειναι ελευθεροι να ζουν απου θελουν, οσο αναφορα τα χαρτια τους δεν εχουν κανενα δικαιωμα να τους εγκλωβιζουν. ολοι ξερουμε οτι θελουν τα χαρτια για να πανε σε αλλες ευρωπαικες χωρες. αλλα ακομη και η εκδοχη να μεινουν δεν συμφερει το κρατος ουτε αυτους να μην ειναι νομιμοι. αλλα δυστηχως η κινηση τους δεν ηταν δικη τους προτοβουλια για αλλη μια φορα το συριζα προσπαθει να τραβηξει την προσοχη !
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 8:02 am

    Δυστυχώς για τον πολιτικό κόσμο, μάλλον έχεις δίκιο στην τελευταία σου φράση... και είναι απαράδεκτο.

    Μου αρέσει η οπτική σου: ''οι άνθρωποι δε χάνουν τα δικαιώματά τους αλλάζοντας χώρα''. Πόσο δίκιο έχεις.. αλλά θα περάσουν αιώνες ώστε να φτάσουμε στο σημείο που εσύ εννοείς.

    Συμφέρει το κράτος πάντως, αλλά μόνο αν χρειάζεται φθηνά εργατικά χέρια τη δεδομένη στιγμή, κάτι που δε συμβαίνει με την Ελλάδα τώρα.
    avatar
    blackblock


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  blackblock Παρ Ιαν 28, 2011 8:18 am

    συμφερει τα αφεντικα να εχουν φθηνα εργατικα χερια. το λογικο ειναι να εχουν ολοι το ιδιο κοστος εργασιας γιατι αλλιως θα πεφτουν οι μισθοι. αυτο εγινε και τωρα γι αυτο ολοι γκρινιαζουν.
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 8:25 am

    Η τωρινή κατάσταση είναι πιο περίπλοκη κατά τη γνώμη μου.

    Δίκιο έχεις, το δίκαιο είναι η ισότητα. Μα για να φτάσεις σ΄ αυτήν πρέπει να περάσεις από ορισμένα στάδια. Οι κοινωνίες των ανθρώπων δεν είναι υπολογιστές για να τα δεχτούν αυτά με αστραπιαία ψηφίσματα νομοσχεδίων.
    avatar
    blackblock


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  blackblock Παρ Ιαν 28, 2011 8:39 am

    δηλαδη πιστευεις οτι το προβλημα ειναι η κοινωνια που δεν μπορει να δεχτει την ισοτητα? αν υποθετικα φταναμε σε αυτο το σημειο θα τους κακοπεφτε?
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 8:44 am

    Πιστεύεις εσύ πως η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να δεχτεί έναν Αλβανό βουλευτή; Ή έναν Πακιστανό δήμαρχο;
    avatar
    blackblock


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  blackblock Παρ Ιαν 28, 2011 8:46 am

    οχι αλλα στην τελικη να μην τον ψηφισει!
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 8:49 am

    Η υπερηφάνεια του Έλληνα έχει στραφεί προς λάθος κατεύθυνση. Γι' αυτό και οι κοινωνίες είναι ξενοφοβικές. Πρέπει να ανοιχτούν οι κοινωνίες, χωρίς να χάσουν τα χαρακτηριστικά τους. Εκεί είναι η μαγκιά.
    avatar
    blackblock


    Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  blackblock Παρ Ιαν 28, 2011 8:51 am

    δυστηχως αυτο που καταφεραμε ειναι να γινουμε σαν ομοιομορφα προβατακια που φοβομαστε ακομη και τη σκια μας! παρακολουθουμε παθητικα περιμενοντας τη δικαιωση στην επομενη ζωη
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Παρ Ιαν 28, 2011 8:53 am

    Γι' αυτό κάναμε την οργάνωση αυτή, για να κάνουμε και κάτι σ' αυτή τη ζωή.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Παρ Ιαν 28, 2011 11:20 am

    Στημένο είναι όλο για να καταργηθεί... Έτσι απλά, οι λαθρομετανάστες, αποφάσισαν να καταλάβουν την Νομική; Ελληνικά δεν ξέρουν... Τυχαία ήρθαν σε περίοδο εξεταστικής; Τυχαία άρχισαν να ζητούν δικαιώματα; ............ :/
    avatar
    στεφ τς
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty κ

    Δημοσίευση  στεφ τς Σαβ Ιαν 29, 2011 2:19 pm

    ολοι ανθρωποι ειναι και εχουν δικαιωματα...και αυτο ειναι αδιαμσβητητο...τωρα η καταληψη της νομικης γεννα πολλα ερωτηματα..το πιο πιθανον ειναι να ηταν 'βαλτη'καθως εξυπηρετει διαφορα συμφεροντα οπμως μεταναστευτικο η θεμα ασυλλου
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Σαβ Ιαν 29, 2011 2:28 pm

    Σου βγαίνει μια αγανάκτηση ξέροντας πως είναι στημένο και ακούγοντας τις χίλιες δυο ανόητες, και άδειες από νόημα, λεπτομέρειες των ΜΜΕ.

    Είναι άνθρωποι και έχουν δικαιώματα, όπως πολύ σωστά είπε ο στεφ. Ζουν στη χώρα μας είτε μας αρέσει είτε όχι. Καλό θα είναι να σκεφτούμε πως να τους αφομοιώσουμε... όχι πως θα τους κάνουμε τη ζωή πιο μίζερη και πως θα τους διώξουμε, όπως θέλουν να σκέφτονται μερικοί.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Κυρ Ιαν 30, 2011 2:15 am

    Γιατί να τους αφομοιώσουμε; Έχεις πάει σε ελληνικό σχολείο να δεις πώς έχει καταντήσει μεσίε λε φιλοσόφ ;; Έρχονται μετανάστες χωρίς χαρτιά και ζητούν να παραμείνουν στα σχολεία και εμείς οι Έλληνες, έχουμε αυτή την τάση να τους λυπόμαστε όλους! Είναι σωστό αυτό; Γιατί να τους λυπόμαστε μου λες; Αν είναι να τους δώσουν δικαιώματα πολιτικά (ΑΥΤΟ εννοούσα, όχι ανθρωπιστικά δικαιώματα Στεφ), να υπάρξουν και κάποιες προϋποθέσεις! Να υπάρχει κάποια γνώση της Ελληνικής γλώσσας, να μην έρχονται απένταροι εδώ (να έχουν κάτι στην άκρη), να είναι υγιείς, τώρα αυτά μου έρχονται στο μυαλό. Επιπλέον, να έχουν μερικά δικαιώματα μέχρι...δεν μπορώ να ξέρω. Είμαι σε όλα αντίθετη. Όσο γι'αυτούς που έχουν μεγαλώσει εδώ όλη τους την ζωή, να φύγουν δεν γίνεται..να πάνε πού; Αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου.. Επιπλέον, για το στημένο θέμα του ασύλου, είμαι 100% σίγουρη ότι είναι στημένο. Αυτά που μου πουλάνε τα Μ.Μ.Ε. δεν τα απορροφάω, δεν είμαι σαν τα άλλα σφουγγαράκια. Άποψη μου παιδιά...
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Κυρ Ιαν 30, 2011 4:06 am

    Δε μίλησε κάποιος για λύπηση, μα εγώ υπονοούσα τη συμπόνια, καθώς χωρίς αυτή φτιάχνεις μια κοινωνία εχθρών και ανισοτήτων.

    Προτείνεις να έρχονται με λεφτά και να είναι υγιείς. Σου πέρασε από το νου όμως πως κάποιοι από αυτούς τους απένταρους και άθλιους σε εμφάνιση και υγιεινή ανθρώπους, έδωσαν ότι είχαν στους δουλέμπορους για να περάσουν απ' την Ασία στην Ευρώπη; δεν είχαν καμία όρεξη να μείνουν στην Ελλάδα, όλοι έχουν στόχο την Ιταλία κι από εκεί τις βόρειες χώρες.

    Το να αφομοιωθούν μόνο καλό θα κάνει καθώς θα μπορούν να δουλεύουν και να προσφέρουν στο κράτος. Και ας μη ξεχνάμε πως σε χειρωνακτικές εργασίες δουλεύουν πλέον μόνο μετανάστες, γιατί οι Έλληνες είναι πολύ υψηλού επιπέδου γι' αυτά, και δε λερώνουν τα χέρια τους. Τα μερικά δικαιώματα είναι το πρώτο απαραίτητο βήμα, αλλιώς θα συνεχίσουν να ζουν στην αφάνεια και εκεί δε προσφέρουν τίποτε, μόνο τους χρησιμοποιούν ως αδήλωτους εργάτες, και κερδίζουν τα έξυπνα αφεντικά.

    Η ελληνική γλώσσα μαθαίνεται. Δεν είναι ανάγκη να την ξέρει κάποιος από πριν.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Κυρ Ιαν 30, 2011 4:43 am

    Φιλόσοφος έγραψε:Δε μίλησε κάποιος για λύπηση, μα εγώ υπονοούσα τη συμπόνια, καθώς χωρίς αυτή φτιάχνεις μια κοινωνία εχθρών και ανισοτήτων.

    Προτείνεις να έρχονται με λεφτά και να είναι υγιείς. Σου πέρασε από το νου όμως πως κάποιοι από αυτούς τους απένταρους και άθλιους σε εμφάνιση και υγιεινή ανθρώπους, έδωσαν ότι είχαν στους δουλέμπορους για να περάσουν απ' την Ασία στην Ευρώπη; δεν είχαν καμία όρεξη να μείνουν στην Ελλάδα, όλοι έχουν στόχο την Ιταλία κι από εκεί τις βόρειες χώρες.

    Το να αφομοιωθούν μόνο καλό θα κάνει καθώς θα μπορούν να δουλεύουν και να προσφέρουν στο κράτος. Και ας μη ξεχνάμε πως σε χειρωνακτικές εργασίες δουλεύουν πλέον μόνο μετανάστες, γιατί οι Έλληνες είναι πολύ υψηλού επιπέδου γι' αυτά, και δε λερώνουν τα χέρια τους. Τα μερικά δικαιώματα είναι το πρώτο απαραίτητο βήμα, αλλιώς θα συνεχίσουν να ζουν στην αφάνεια και εκεί δε προσφέρουν τίποτε, μόνο τους χρησιμοποιούν ως αδήλωτους εργάτες, και κερδίζουν τα έξυπνα αφεντικά.

    Η ελληνική γλώσσα μαθαίνεται. Δεν είναι ανάγκη να την ξέρει κάποιος από πριν.

    Πωωωωωωωωωωωως! Μαθαίνεται!!! Να την μάθουν πριν έρθουν! Δεν με νοιάζει πόσα έδωσαν για να έρθουν! Να πάνε στην Ιταλία αν αυτός είναι ο στόχος τους! Και δεν συμπονώ κανένα. Πρότεινα κάποιες λύσεις που σκέφτηκα για να μειώσουμε αυτη την κατάσταση.

    Απίστευτος ο τρόπος που σκέφτεσαι! Μετά να μην λέμε αλλού για φθορά αξιών, ηθών και εθίμων όμως. Και να μην κατηγορούμε τους πολιτικούς θέλοντας να καταλάβουμε την Βουλή! Ποιος φταίει στην προκειμένη περίπτωση; Εμείς ή οι πολιτικοί;
    avatar
    στεφ τς
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty η

    Δημοσίευση  στεφ τς Κυρ Ιαν 30, 2011 5:12 am

    Ο καθενας πρεπει να μετακινειται οπου θελει...δεν χρειαζεται να υπαρχουν προυποθεσεις....η γη δεν ανηκει σε κανεναν ανηκει σε ολους μας...τα κρατη επρεπε να συνδεουν τους ανθρωπους και οχι να δημιουργουν μισοι...και αντιπαλοτητες,,...τωρα αν η μετακινηση των συγκεκριμενων εγινε για να υλοποιηθουν αλλα.πρεπει να δωσουμε εμφαση στα κινητρα των εγκεφαλων αυτης της ενεργειας
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Κυρ Ιαν 30, 2011 5:17 am

    Βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα. Εγώ προτιμώ να είμαι πρώτα άνθρωπος και μετά Έλληνας. Πως να τη μάθουν πριν έρθουν τη γλώσσα; και γιατί; Όσο για το στόχο τους που είναι η Ιταλία, δεν μπορούν να παν γιατί δε τους αφήνουμε όταν τους πιάσουμε. Τι θα πούμε στην Ιταλία; αφήσαμε ένα τσούρμο λαθρομετανάστες να έρθουν στη χώρα σας;

    Η φθορά των αξιών ξεκινά με τις απάνθρωπες συμπεριφορές και την παράλογη υπερηφάνεια. Εγώ θα ένιωθα περήφανος αν μπορούσα να βοηθήσω έναν άνθρωπο να σταθεί ξανά στα πόδια του. Το φταίξιμο είναι και των πολιτικών και των πολιτών. Ο πολιτικός γιατί λέει ψέμματα και φανατίζει, και ο πολίτης γιατί φανατίζεται ξεχνώντας μερικά καλά χαρακτηριστικά που είχε (αν είχε).

    Η λύση των μερικών πολιτικών δικαιωμάτων είναι καλή για αρχή. Τι εννοείς όμως ''μερικά'' δικαιώματα; Διευκρίνισέ το.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Κυρ Ιαν 30, 2011 6:24 am

    Πρώτα άνθρωπος μετά Έλληνας..... Σε λίγο δεν θα μείνει ίχνος Ελληνισμού! Αυτοί θα αφομοιοθούν με εμάς (όπως ανέφερες) ή εμείς με εκείνους;;;

    Πώς να μάθουν την γλώσσα;! Εσύ αν ήθελες να πας να μείνεις σε κάποια άλλη χώρα δεν θα έκανες μία προσπάθεια να μπορείς τουλάχιστον να συνεννοείσαι; Ή δεν θα έκανες κάποια σχέδια; Οι λαθρομετανάστες έρχονται στην Ελλάδα, έτσι! Χωρίς προοπτικές χωρίς τίποτα. Μπορεί να είναι φυσικό αυτό. Αλλά στα δεδομένα που έχω μάθει να ζω δεν είναι. Επομένως δεν είναι δεκτοί στο "χώρο" μου.

    Επιπλέον, ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ τί θα πει η Ιταλία. Ήθελαν και έφυγαν! Θα φορτωθούμε εμείς ένα σωρό κόσμο, για να σωθεί η Ιταλία; Λίγα προβλήματα έχει η χώρα μας; Σε παρακαλώ.

    Και μιας που λέμε για προβλήματα, αν κάποια ομάδα ανθρώπων έχει ανάγκη, θα ήμουν παραπάνω από πρόθυμη να βοηθήσω. Αλλά από πού και ως πού, έρχονται οι λαθρομετανάστες να ζητήσουν δικαιώματα στην χώρα μας;

    Μερικά δικαιώματα = Δικαίωμα για δουλειά, και παραμονή στην χώρα μας. Μετά από κάποιο καιρό ίσως να έχουν και δικαίωμα ψήφου. Να μην έχει αλλοεθνής δικαίωμα να κυβερνήσει, κ.λπ. Δεν είναι δουλειά μου να καθορίσω τα δικαιώματα του καθενός. Και οι πολιτικοί δεν έχουν πει και ποτέ καμιά αλήθεια! Έτσι είναι το επάγγελμα. Η αλήθεια είναι σκληρή. Μόνο με ουτοπικά λόγια γεμίζει αισιοδοξία ο άνθρωπος.

    ΣΤΕΦ είσαι λίγο πίσω; Δεν ζούμε στο 1821, "η γη δεν ανηκει σε κανεναν ανηκει σε ολους μας", η γη είναι πλέον χωρισμένη σε κράτη και υπάρχουν νόμοι και ένας ξεχασμένος πολιτισμός που πρέπει να διατηρηθεί. Θα μπορούσες να διευκρινίσεις τι ήθελαν να υλοποιηθεί;
    Φιλόσοφος
    Φιλόσοφος
    Admin


    Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 99
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Φιλόσοφος Κυρ Ιαν 30, 2011 6:37 am

    Πρώτα άνθρωπος μετά Έλληνας..... Σε λίγο δεν θα μείνει ίχνος Ελληνισμού! Αυτοί θα αφομοιοθούν με εμάς (όπως ανέφερες) ή εμείς με εκείνους;;;

    Μιλώ για δική τους αφομοίωση. Κάτι το οποίο μπορεί να γίνει ενισχύοντας το ελληνικό στοιχείο στην παιδεία, και βοηθώντας τους να μάθουν τη γλώσσα και τον πολιτισμό μας. Να τους κάνουμε περήφανους που μένουν σ' αυτή τη χώρα, έτσι ώστε να νοιώσουν αυτά τα χώματα πατρίδα τους.

    Επιπλέον, ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ τί θα πει η Ιταλία. Ήθελαν και έφυγαν! Θα φορτωθούμε εμείς ένα σωρό κόσμο, για να σωθεί η Ιταλία; Λίγα προβλήματα έχει η χώρα μας; Σε παρακαλώ.

    Έχεις ακουστά τον όρο Ευρωπαϊκή Ένωση; υπάρχουν κάποιοι κανόνες λειτουργίας, δε μπορούμε να αψηφούμε ότι δε ταιριάζει στις απόψεις μας.

    Και μιας που λέμε για προβλήματα, αν κάποια ομάδα ανθρώπων έχει ανάγκη, θα ήμουν παραπάνω από πρόθυμη να βοηθήσω. Αλλά από πού και ως πού, έρχονται οι λαθρομετανάστες να ζητήσουν δικαιώματα στην χώρα μας;

    Οι λαθραίοι θα πρέπει να είναι ειδική κατηγορία, σύμφωνοι, αλλιώς τα πράγματα θα γίνουν ανεξέλεγκτα. Οι μετανάστες οι οποίοι ζουν χρόνια στην Ελλάδα όμως έχουν το δικαίωμα του πολίτη πιστεύω, έστω και χωρίς την ψήφο ή την υποψηφιότητα για το κοινοβούλιο.
    Ioanna Stav
    Ioanna Stav


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 65
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011
    Τόπος : Αθήνα

    Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής Empty Απ: Γνώμες για την κατάληψη της Νομικής

    Δημοσίευση  Ioanna Stav Κυρ Ιαν 30, 2011 6:46 am

    1) Εδώ καλά καλά δεν εκτιμούν τον πολιτισμό οι ίδιοι οι Έλληνες. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι οι μετανάστες θα είναι πρόθυμοι να το κάνουν αυτό; Και πώς, χωρίς σχολείο. Και αν είναι μικροί σε ηλικία θα είναι πρόθυμοι να μάθουν; (Εγώ λέω όχι απο προσωπική εμπειρία, έχω δει πως είναι στα σχολεία.)

    2) Στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι το Πακιστάν; Όχι. (που θα μου πεις αν έχω ακουστά τον όρο.....)

    3) Με το τελευταίο συμφωνώ.

    Τέλος, δεν έχω καταλάβει. Εσύ είσαι υπέρ της εγκατάστασης λαθραίων στην Ελλάδα; Δεν σε απασχολεί που κατέλαβαν την Νομική; Δεν σε νοιάζει που είναι όλα στημένα και μας έχουν κάνει μαριονέτες; Προσωπικά, αυτό αντιλαμβάνομαι μέχρι στιγμής.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 16, 2024 10:43 pm